Centrum Studiów Litewskich UJ

Warsztaty dla tłumaczy litewsko-polskich w Kownie

17.09.2014
Centrum Studiów Litewskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy wsparciu Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie organizuje dwudniowe spotkanie warsztatowe dla tłumaczy pracujących z przekładami literatury naukowej z dziedziny humanistyki (literaturoznawstwo, historia, filozofia, socjologia, nauki polityczne, psychologia, litewskie itp.) z języka litewskiego na polski.
Nominacja dr Katarzyny Korzeniewskiej-Wołek oraz dr Jolanty Rzegockiej do nagrody Ministra Oświaty i Nauki RL

06.07.2014
Centrum Studiów Litewskich UJ nominowało dr Katarzynę Korzeniewską-Wołek oraz dr Jolantę Rzegocką do nagrody Ministra Oświaty i Nauki RL dla litewskich naukowców pracujących za granicą.
Spotkanie z Vyturysem Jarutisem

09.06.2014
Katedra Kultury Literackiej Pogranicza zaprasza na spotkanie z Vyturysem Jarutisem, tłumaczem literatury pięknej (m.in. Czesława Miłosza, Jerzego Pilcha, Antoniego Libery, Olgi Tokarczuk, Wiesława Myśliwskiego) na język litewski.
Prof. Bogdan Szlachta odznaczony przez Polsko-Litewskie Forum Dialogu i Porozumienia im. Jerzego Giedroycia

09.06.2014
W piątek 23 maja 2014 r. po raz pierwszy przyznano nagrody Polsko-Litewskiego Forum Dialogu i Porozumienia im. Jerzego Giedroycia. Jednym z laureatów jest prof. dr hab. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Dzieje wizerunku św. Kazimierza od XVI do XVIII wieku. Między ikonografiją a tekstem

22.04.2014
Św. Kazimierz, a raczej jego wizerunek zachowany w słowie pisanym, jak w dziełach sztuk wizualnych, jest tematem tej pracy. To opowieść o dziejach świętego z rodu Jagiellonów, obejmująca okres od 1520 roku – początku procesu kanonizacyjnego słynącego świętością królewicza – do końca XVIII wieku